דף הבית הוראות הגעה שעות פתיחה מחירון בעלי החיים הצמחים צור קשר
החי פארק
אודותנו
פינת ליטוף
תקנון החי פארק
חוג הורה וילד
ההנהלה וצוות העובדים
תומכים וידידים
חדשות
טפסים
מפה

החיות
אינדקס בעלי חיים
אינדקס צמחים
פינת ליטוף
תוכניות לימוד
מאמרים

עוד אצלנו
אמפי פארק - מופעים
לונה חי פארק
אטרקציות נוספות
לידיעת הקהל:
תצוגות קופי הסנאי הארנבונים ולמורי הצווארון פתוחות לקהל בשבתות וחג עד השעה 15.30*. במקום פיקוח מטעם החי פארק.

זמני האכלת הפינגווינים ע"י המטפלים:
- ימי חול: 13:30
- שבת/חג: 11:30 ; 15:00

אסורה האכלת בע"ח ע"י המבקרים! קנס כספי יוטל על מאכילי בע"ח!! אסורה הכנסת בע"ח, כדורים, בימבות ללא מוט ואופניים למתחם החי פארק.

* בהתאם למזג האוויר
חדשות
גור למה חדש | 1.2.20
תצוגת הלמות

גור למה מתוק נולד בתצוגת הלמות. הגור, זכר, יפה...


החלה עונת ההמלטות | 1.2.20
פינת הליטוף

החלה עונת ההמלטות בפינת הליטוף. כבכל שנה החורף...


מחסה לניאלות | 1.2.20
תצוגת הסוואנה האפריקאית

הניאלות העדינות נמצאות בימים הגשומים והקרים מחוץ...


הדרכה פרטית | 1.2.20
חי פארק

רענן ולאה, אב ובתו, הגיעו לחי פארק מבני ברק...


דירה להשכיר | 1.2.20
תצוגות עופות המים ודרום אמריקה

בימים אלו דוגרים הברבורים השחורים בתצוגת עופות...


בית לבינטורונג | 1.2.20
תצוגת הבינטורונג

בית נבנה בימים אלו לבינטורנג. לחי פארק הגיעה...


החי פארק תורם לשמירת המגוון הביולוגי העולמי | 1.6.19
חי פארק

ארגון 360 SPECIES האוצר נתונים על בע"ח מ...


די למפות הנייר | 1.2.19
חי פארק

כצעד מהפכני הוחלט להפסיק את חלוקת מפות הנייר...


הדגמת בתי לינה וקינון | 1.11.18
בחורשה מול קופי העכביש

בתי קינון ולינה הותקנו בחורשה הצמודה לאורנגאוטנים...


תרומת שמיכות | 2019
תצוגות האורנגאוטן

 קופי האורנגאוטן ישמחו לקבל בתרומה...
הודות לצוות שילובים - ביקורות משבחות על טיפוח החי פארק

 

בכול ימי השנה מקפיד צוות החי פארק על ניקיון המתחם, תחזוקה וטיפול בבעלי החיים ברמה הגבוהה ביותר האפשרית, בכפוף לתקנים המחמירים של ארגוני גני החיות האירופאים אליהם החי פארק שייך. היערכות לימי חג וקליטת עשרות אלפי מבקרים מצריכה הכנות מיוחדות. פרויקט שילובים, האחראי על קליטת חניכים בעלי צרכים מיוחדים והעסקתם בעבודות שונות בקהילה, מונה בחי פארק 23 מבוגרים בני 21 ומעלה בעלי צרכים מיוחדים בפיקוחה הצמוד של ריקי אסולין. תוכנית זו מתקיימת כבר 4 שנים בשותפות עם צוות החי פארק. ריקי אסולין, מנווטת את היכולות התעסוקתיים של החניך על פי היכולות הקוגניטיביות והמוטוריות שלו ואחראית לשידוך המוצלח ביותר בין החניך למטפל או לסוג העבודה.

 

השותפות בין החי פארק לפרויקט שילובים החל כאשר יזם חיים צורי, ראש העיר, לקלוט שני חניכים בעלי צרכים מיוחדים שיעזרו לעובדי גן החיות, עוד בימיו הראשונים של הגן. הרעיון קסם לצוות החי פארק, ופרויקט שהחל בשני עובדים צמח היום למפעל שילוב המונה 23 חניכים. משותפות זו כולם יוצאים נשכרים. גן החיות נקי ומצוחצח בזכות עזרתם של חברי שילובים.

בקבוצה נמצאים בוגרים בעלי יכולת תקשורת ועבודה גבוהות המאפשרת אחזקה קבועה של השבילים ותצוגות מסוימות בגן החיות. תצוגת צבי היבשה מתוחזקת בלעדית ע"י הקבוצה. מטפלת תצוגת אוסטרליה, יעל טלר, מספרת "מלבד עזרה בגירוף, האכלת בוקר וניקיונות, י' (השם שמור במערכת), המלווה הקבוע שלי, מטפל באופן עצמאי, ומנקה את תצוגת עופות המים והביצה, ביניהם עופות הפלמינגו העדינים. כל מה שנותר לי הוא לבדוק שהכול בוצע וכך לחסוך זמן רב להמשך טיפול בשאר בעלי החיים" מירב דהן ושגיא מור עוזרים ליעל בטיפול התוכים הגדולים כמו הארות, בהאכלת הקנגורו, ניקיונות, סידור, בדיקות המצב הכללי של החיה ודיווח במקרה הצורך. הרגלת הקנגורו להאכלת יד מתבצעת כמעט בלעדית בזכותם של מירב ושגיא.

חניכי שילובים אחראים גם על מיון המזון, חיתוך שלו וחלוקתו למטפלים או ישירות לבעלי החיים. מעורבותם בגן החיות הצילה, לא פעם אחת, בע"ח ממצבי מצוקה קשים. בקיעה של אפרוחי ברבורים זוהתה לראשונה ע"י החניכים ובזכותם הוחש צוות החי פארק להרחיק את הצעירים וההורים משאר הלהקה שעלולה הייתה להזיק לאפרוחים. עבודת הניקיון בשבילי הגן מזמנת שעות של צפייה בבעלי החיים ובזכות תצפיות אלו זוהו מקרי מצוקה כמו מריבות בין פרטים ופציעה של בעל חיים, שדווחו ישירות למטפל או לווטרינרית החי פארק. רולי קרמן מטפלת פינת הליטוף והעכבריה נפעמת עד היום מהסיוע שהיא מקבלת מס' (השם שמור במערכת). ס' אחראית על מילוי המים והאוכל בעכבריה, באופן קבוע, וכאשר רולי נמצאת ביום חופש מיכאל מחליף אותה בטיפול העכבריה. "החניכים עצמאיים בשטח ויודעים היטב מה צריך לעשות. שיתוף הפעולה כל כך זורם שלא צריך לתת להם הוראות. אני יודעת שיש על מי לסמוך. הקשר בינינו כל כך חזק ואני ממש אוהבת אותם!" כך מספר רולי.

דור גלעדי וברק בהם, הם המלווים הקבועים של משה לוי מטפל הזוחלים. "דור צבר ידע כה רב בטיפול בזוחלים, הוא מכיר כל נחש ונחש, יודע מה הטיפול הדרוש ועוזר לי רבות באחזקה השוטפת של הזוחליה והטיפול במחלקת הצבים." בהמלצת ריקי אסולין מפקחת פרויקט השילובים, דור אף נשלח לקורס טיפול בעזרת בע"ח על מנת למקצע את עבודתו בחי פארק.

רות אבקסיס מתארת את שיגרת יומו של מיכאל דהן המלווה הקבוע שלה – מיכאל מתחיל את היום בתצפית על החיות שאנחנו מטפלים בהם – קוף המקוק זנב אריה, קופי הסנאי, למורי הצווארון. לאחר שסקר את החיות שלנו הוא ממשיך לתצפת על חיות אחרות ולדווח למטפלים כשצריך. מיכאל זיהה המלטה של קופת קפוצ‘ין עוד לפני שאני הספקתי לראות. הוא מזהה התנהגויות חריגות כמו מריבות בין הקופים, פציעות ומעדכן אותי מייד. אנחנו עובדים יום יום יחדיו וקיימת בינינו חלוקת עבודה ועזרה הדדית.

נועה שינא – מטפלת למורי הטבעות מתארת שעוזריה אלירן כהן ואדווה כהן, הגיעו לרמה כזו של קשר עם הלמורים עד שהם מכירים את העדפות המזון של כל למור, ומאכילים אותו בהתאם. "כאשר אני מאכילה את הפינגווינים הם כבר ניגשים לבדם ללמורים, מטאטאים את השביל, מגרפים את השטח, מאכילים ומפנים לי זמן להעשרות ואימונים שאני עושה עם שאר בעלי החיים שאני אחראית עליהם כמו המרמוסטים והטמרינים."

הקשר האישי שנוצר בין חברי הקבוצה למנהל גן החיות – יגאל פדידה הוא אחד מגורמי המפתח להצלחת פרויקט השילוב בין אוכלוסיה ייחודית זו לצוות החי פארק. דיבור בגובה העיניים, טפיחת שכם ואמירת תודה, כמו גם העברת האחריות בנושאי ניקיון ואחזקה לקבוצה, מחזקת ומעצימה את הביטחון העצמי של המשתלבים, ומפתחת את תחושת האחריות והדימוי העצמי.  יגאל הגיע לקרבה כה רבה עם החניכים, ובזכות ניסיונו הרב בעבודה עם אוכלוסיה זו הוא מצליח לזהות את היכולות הקונטיביות והפיזיות ולחבר את החניך לסוג העבודה ולמטפל המתאים ביותר. בזכות הקרבה והיחס החם, נוצרו קשרים אישיים הדוקים בין צוות החי פארק לחניכים גם לאחר שעות העבודה.

בטקסים החודשיים צוות החי פארק והמנהל יגאל פדידה, שותפים להחלטה יחדיו עם ריקי בבחירת החניך המצטיין.

דרכו המקרבת של יגאל והמטפלים מעודדת את החניכים להתמיד ולהגיע לגן החיות יום יום, במסירות, על אף העבודה הקשה ותנאי מזג האוויר.

החי פארק מחזיק בדעה וממליץ גם לשאר הקהילה ולמקומות עבודה אחרים: מסייעים להשתלב ויוצאים נשכרים !

כתבה: אסנת מעוז-ינקו
רכזת הדרכות
חי פארק 
פורסם 6/10/10 בעיתון חיפה וצפון