דף הבית הוראות הגעה שעות פתיחה מחירון בעלי החיים הצמחים צור קשר
החי פארק
אודותנו
פינת ליטוף
תקנון החי פארק
חוג הורה וילד
ההנהלה וצוות העובדים
תומכים וידידים
חדשות
טפסים
מפה

החיות
אינדקס בעלי חיים
אינדקס צמחים
פינת ליטוף
תוכניות לימוד
מאמרים

עוד אצלנו
אמפי פארק - מופעים
לונה חי פארק
אטרקציות נוספות
לידיעת הקהל:
תצוגות קופי הסנאי הארנבונים ולמורי הצווארון פתוחות לקהל בשבתות וחג עד השעה 15.30*. במקום פיקוח מטעם החי פארק.

זמני האכלת הפינגווינים ע"י המטפלים:
- ימי חול: 13:30
- שבת/חג: 11:30 ; 15:00

אסורה האכלת בע"ח ע"י המבקרים! קנס כספי יוטל על מאכילי בע"ח!! אסורה הכנסת בע"ח, כדורים, בימבות ללא מוט ואופניים למתחם החי פארק.

* בהתאם למזג האוויר
חדשות
גור למה חדש | 1.2.20
תצוגת הלמות

גור למה מתוק נולד בתצוגת הלמות. הגור, זכר, יפה...


החלה עונת ההמלטות | 1.2.20
פינת הליטוף

החלה עונת ההמלטות בפינת הליטוף. כבכל שנה החורף...


מחסה לניאלות | 1.2.20
תצוגת הסוואנה האפריקאית

הניאלות העדינות נמצאות בימים הגשומים והקרים מחוץ...


הדרכה פרטית | 1.2.20
חי פארק

רענן ולאה, אב ובתו, הגיעו לחי פארק מבני ברק...


דירה להשכיר | 1.2.20
תצוגות עופות המים ודרום אמריקה

בימים אלו דוגרים הברבורים השחורים בתצוגת עופות...


בית לבינטורונג | 1.2.20
תצוגת הבינטורונג

בית נבנה בימים אלו לבינטורנג. לחי פארק הגיעה...


החי פארק תורם לשמירת המגוון הביולוגי העולמי | 1.6.19
חי פארק

ארגון 360 SPECIES האוצר נתונים על בע"ח מ...


די למפות הנייר | 1.2.19
חי פארק

כצעד מהפכני הוחלט להפסיק את חלוקת מפות הנייר...


הדגמת בתי לינה וקינון | 1.11.18
בחורשה מול קופי העכביש

בתי קינון ולינה הותקנו בחורשה הצמודה לאורנגאוטנים...


תרומת שמיכות | 2019
תצוגות האורנגאוטן

 קופי האורנגאוטן ישמחו לקבל בתרומה...
חיזוק לזוגיות הפינגווינים

חיזוק לזוגיות: 6 פינגווינים נדירים הגיעו מאוסטריה

נקבות הפינגווינים הנדירות ממין הומבולדט בחי-פארק בקרית מוצקין התאהבו זו בזו. לכן הביאו להן חיזוק מיוחד מאוסטריה: שישה מאהבים צעירים. בטבע מצויים העופות הימיים הללו בסכנת הכחדה

ארז ארליכמן כתב חדשות ynet, פורסם בתאריך ה- 17.10.10 באתר: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3970342,00.html

ששה דיירים חדשים ונדירים הגיעו בשבוע שעבר מגן החיות "שנבורן" בוינה אל ביתם החדש ב"חי פארק" בקרית מוצקין: חבורת זכרי פינגווין צעירים ושובבים ממין הומבולדט. הם עזבו את הלהקה הגדולה באירופה למטרה חשובה: להיות מאהבים לנקבות ישראליות תוססות.

שעות הטיסה הספורות הם עברו בצמדים, בכלובי נשיאה מיוחדים. בשעת לילה מאוחרת המתינה להם בנמל התעופה נעה שינא, מטפלת בפינגווינים וקופים בחי-פארק, כדי לקבל את פניהם ולהעבירם אל מעונם החדש.

"בלהקה המקומית שלנו יש לנו שישה זכרים ו-14 נקבות. המיעוט של הזכרים הביא לתופעה של יצירת קשרים חברתיים מיוחדים. בעוד שעם השנים כל הזכרים זכו לבת זוג קבועה, הנקבות שנותרו הקימו זוגיות נשית והתחברו זו לזו", סיפרה שינא ל-ynet. "ההתרבות שלהם בשבי היא לא פשוטה, ולכן החלטנו להביא תגבורת של זכרים מחו"ל".

כבר בלילה הראשון זכו הזכרים לבלות בתוך אזור הסגר מיוחד בתצוגה בגן החיות, ובשעת בוקרמוקדמת - לאחר בדיקה אישית של כל שבב זיהוי - הם שוחררו לחצר וזכו לארוחת דגים מזינה. "כשהם יצאו מהכלוב, כל הלהקה הגיעה סקרנית, עמדה מסביבם ובחנה אותם. שלוש שעות אחרי החיבור הראשוני הם כבר היו חלק טבעי מהלהקה", מגלה שינא.

מה הקשר בין לשלשת יקרה והישרדותם בטבע?

פינגווינים ממין הומבולדט נחשבים לעופות ימיים בסכנת הכחדה בטבע ומספרם הולך ומתמעט, בעיקר עקב פעילות אדם. מספרם מוערך מתחת ל-20 אלף פרטים לכל היותר. בטבע מושבות המחייה והדגירה של פינגוויני הומבולדט המצויות לאורך רצועות החוף בצ‘ילה ופרו, ומעט באזור צפון קולומביה, חשופות לסכנות רבות. 

בעשורים האחרונים חלה ירידה במספר הפינגווינים ומדענים מעריכים כי במאה השנים הקרובות, המין עלול להיכחד לחלוטין בטבע. בצ‘ילה ובפרו החליטו לנסות להגן עליהם באמצעות איסור ציד בן 30 שנה עד לשנת 2025, ובחלק מהשמורות אף ישנה שמירה על המושבות מפני ציידים וגנבי לשלשת.

הלשלשת של הפינגווינים הנדירים נחשבת בעולם לדשן יקר באיכות גבוהה ולכן הם מהווים יעד של סוחרים המעוניינים לקצור את התוצרת הטבעית, שמסייעת לעופות הים בעת עונת הקינון כדי לשמור על הביצים. פינגווינים רבים גם נלכדים ברשתות וקרסי דיג, במהלך מסעם לחפש מזון בים, זיהומים ימיים עשויים לפגוע בדגה באזורי המחייה שלהם, דבר שעלול להעמיד בסכנה את מקור המזון העיקרי שלהם.

בחי-פארק מקווים לזוגות חדשים. עם התוספת החדשה, יהיו בתצוגת הפינגווינים המקומית 12 זכרים ו-14 נקבות. רק לפני שישה חודשים בקע פינגווין צעיר בחי-פארק וגודל באופן ידני על ידי המטפלת, עד שהתבגר והשתלב בהצלחה בלהקה.

26 הפינגווינים ניזונים מכמות נאה של כ-20 קילוגרם דגים ביום, בנוסף כל אחד מהם זוכה למנת ויטמין חשובה כדי לשמור על בריאותו בשבי.

שינא מקווה כי בעתיד ייווצרו זוגות שיובילו לצאצאים חדשים. "שמתי כבר עין של שלוש רווקות פוטנציאליות ואני מקווה שיהיה להן חיבור מוצלח עם הזכרים החדשים. זו העונה שהם מחפשים חומרי קינון ואנו מעודדים אותם ככל שניתן כדי לבנות קינים בכוכי הסלעים", היא מסכמת.