דף הבית הוראות הגעה שעות פתיחה מחירון בעלי החיים הצמחים צור קשר
החי פארק
אודותנו
פינת ליטוף
תקנון החי פארק
חוג הורה וילד
ההנהלה וצוות העובדים
תומכים וידידים
חדשות
טפסים
מפה

החיות
אינדקס בעלי חיים
אינדקס צמחים
פינת ליטוף
תוכניות לימוד
מאמרים

עוד אצלנו
אמפי פארק - מופעים
לונה חי פארק
אטרקציות נוספות
לידיעת הקהל:
תצוגות קופי הסנאי הארנבונים ולמורי הצווארון פתוחות לקהל בשבתות וחג עד השעה 15.30*. במקום פיקוח מטעם החי פארק.

זמני האכלת הפינגווינים ע"י המטפלים:
- ימי חול: 13:30
- שבת/חג: 11:30 ; 15:00

אסורה האכלת בע"ח ע"י המבקרים! קנס כספי יוטל על מאכילי בע"ח!! אסורה הכנסת בע"ח, כדורים, בימבות ללא מוט ואופניים למתחם החי פארק.

* בהתאם למזג האוויר
חדשות
גור למה חדש | 1.2.20
תצוגת הלמות

גור למה מתוק נולד בתצוגת הלמות. הגור, זכר, יפה...


החלה עונת ההמלטות | 1.2.20
פינת הליטוף

החלה עונת ההמלטות בפינת הליטוף. כבכל שנה החורף...


מחסה לניאלות | 1.2.20
תצוגת הסוואנה האפריקאית

הניאלות העדינות נמצאות בימים הגשומים והקרים מחוץ...


הדרכה פרטית | 1.2.20
חי פארק

רענן ולאה, אב ובתו, הגיעו לחי פארק מבני ברק...


דירה להשכיר | 1.2.20
תצוגות עופות המים ודרום אמריקה

בימים אלו דוגרים הברבורים השחורים בתצוגת עופות...


בית לבינטורונג | 1.2.20
תצוגת הבינטורונג

בית נבנה בימים אלו לבינטורנג. לחי פארק הגיעה...


החי פארק תורם לשמירת המגוון הביולוגי העולמי | 1.6.19
חי פארק

ארגון 360 SPECIES האוצר נתונים על בע"ח מ...


די למפות הנייר | 1.2.19
חי פארק

כצעד מהפכני הוחלט להפסיק את חלוקת מפות הנייר...


הדגמת בתי לינה וקינון | 1.11.18
בחורשה מול קופי העכביש

בתי קינון ולינה הותקנו בחורשה הצמודה לאורנגאוטנים...


תרומת שמיכות | 2019
תצוגות האורנגאוטן

 קופי האורנגאוטן ישמחו לקבל בתרומה...
לקח את כל הקופה - שידוך מוצלח בין הגיבונים

לקח את כל הקוֹפה: רומן עם ספרדייה

טונקין הגיבון, קוף שובב המצוי בסכנת הכחדה, המתין זמן רב לזיווג מוצלח, עד שזכה סוף כל סוף לאהבה שנחתה בארץ מספרד. השניים מיד החלו לבלות בחדר השינה והמטפלים, שמבסוטים מהכימיה, ממתינים בקוצר רוח לצאצא חדש 

ארז ארליכמן כתב ynet בעלי חיים, פורסם בתאריך ה- 31.10.10 באתר: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3976993,00.html

דיירת חדשה ושעירה מספרד, נחתה בישראל כדי לזכות ברומנטיקה מבן זוגה החדש: ננסי, נקבת גיבון זהובת לחי, קוף המצוי בסכנת הכחדה בטבע, הגיעה לפני מספר ימים לחי-פארק בקרית מוצקין ומצאה אהבה בדמותו של טונקין, גיבון רווק ושובב, בן 8 שנים.

הגיבון הצעיר בעל הפרווה השחורה והלחיים הזהובות, המתין מספר שנים לזיווג מוצלח. "מאז שטונקין הגיע אלינו, ידענו שבסופו של דבר נביא לו בת זוג מתאימה", מספרת רות אבקסיס, מטפלת בקופים בחי-פארק, "כשננסי הגיעה אלינו, היינו במתח כדי לראות אם תהיה כימיה בין השניים והם יסתדרו".

נקבת הגיבון, בעלת הפרווה הבהירה והלחיים השחורות, הוכנסה לחדר השינה החדש שלה באזור הלינה הפנימי בתצוגת הקופים, כדי לאפשר לה להכיר את טונקין ולגרום לה להבין שזהו מקומה החדש.

"אחרי לילה לבד, הכנסנו את טונקין לחדר מקביל, בו יוכלו השניים להסתכל זה על זה ולהתחיל בהיכרות הראשונית", מספרת אבקסיס, "הם הציצו אחד על השניה דרך הסורגים ואז תוך פחות מ-5 דקות, ננסי ביקשה שנפתח לה את הדלת. בזהירות אפשרנו להם להתקרב זה לזה". רק נפגשו וכבר הזדווגו תשע פעמים.

הבקשה של הנקבה להתקרב לזכר זכתה לביטוי אהבה מיידי בשטח, לשמחת המטפלים. "ברגע שהם התקרבו אחד לשניה, כבר היה לנו ברור שמדובר בסיפור אהבה", מספרת אבקסיס, "הם הזדווגו ממושכות לפחות 9 פעמים ואת רוב היום בילו בחדר השינה, כמו זוג צעיר. אז גם התחילו קולות השירה והשניים יצאו החוצה לתצוגה".

לדבריה, ננסי וטונקין התמקדו במשך שעות רבות בטיפוח הדדי של הפרווה, אכלו ביחד פירות וירקות, ולמעשה נראו כמו זוג וותיק, למרות ההיכרות הקצרה. "יש מקרים שזכר ונקבה לא מסתדרים ואז צריך ליצור ביניהם חיבור הדרגתי, אבל כאן אין מריבות ולא צריך להפריד ביניהם", היא מציינת.

עוד מדגישה אבקסיס, כי נוכח הסימנים הטובים שהשניים מפגינים בקשר שלהם, יש תקווה כי בעוד מספר חודשים הדבר יקבל ביטוי בצאצא חדש. בינתיים זוכים השניים לתזונה עשירה הכוללת פירות וירקות עם תוספת של חלבונים. מעת לעת הם גם מקבלים שקדים, בוטנים ופיצוחים שונים, דגנים וקטניות.

הגיבונים נפוצים ביערות בדרום מזרח אסיה. הם מבלים את מרבית זמנם על עצים ונחשבים לאקרובטים המיומנים בזינוק בין העצים הגבוהים בעזרת זרועותיהם הארוכות ויכולת הקפיצה המרשימה. בטבע הם מצויים בסכנת הכחדה עקב ציד ואובדן שטחי מחייה לטובת חקלאות ומגורים.

השידוך בין צמד הגיבונים נוצר במסגרת תוכנית אירופאית לרביית מינים בסכנת הכחדה, על מנת שיוכלו להתרבות ולהביא גורים חדשים לעולם. נושא הרבייה של קופי גיבון בשבי נחשב למאתגר בקרב גני החיות ברחבי העולם, מאחר שהם אינם מתרבים בקלות. ננסי, בת ה-12, כבר המליטה בעבר שני גורים ובחי-פארק מקווים כי בקרוב יהיו גם בשורות משמחות.

 אחד המאפיינים של הגיבונים הוא השירה הקולנית שלהם בין הזכר לנקבה. בחי-פארק מציינים, כי השירה הווקאלית הרמה של טונקין, שמתגורר בתצוגה משותפת עם קופי האורנג-אוטן, משכה קהל רב. עם זאת הוא היה חסר את המענה של הנקבה.

 "ננסי מעודדת את טונקין להצטרף אליה, וכל אחד שר בתורו. הדבר מחזק את הזוגיות ביניהם ומסייע להם להודיע לכל העולם שהם זוג וזו הטריטוריה שלהם", אומרת אבקסיס. "כבר בשעות הראשונות שלהם ביחד קיבלנו טלפונים מתושבים המתגוררים בסמוך לחי-פארק, שהיו רגילים לשירה הקבועה של טונקין. פתאום הם שמעו תוספת לא מוכרת ורצו לדעת שהכל בסדר".