דף הבית הוראות הגעה שעות פתיחה מחירון בעלי החיים הצמחים צור קשר
החי פארק
אודותנו
פינת ליטוף
תקנון החי פארק
חוג הורה וילד
ההנהלה וצוות העובדים
תומכים וידידים
חדשות
טפסים
מפה

החיות
אינדקס בעלי חיים
אינדקס צמחים
פינת ליטוף
תוכניות לימוד
מאמרים

עוד אצלנו
אמפי פארק - מופעים
לונה חי פארק
אטרקציות נוספות
לידיעת הקהל:
תצוגות קופי הסנאי הארנבונים ולמורי הצווארון פתוחות לקהל בשבתות וחג עד השעה 15.30*. במקום פיקוח מטעם החי פארק.

זמני האכלת הפינגווינים ע"י המטפלים:
- ימי חול: 13:30
- שבת/חג: 11:30 ; 15:00

אסורה האכלת בע"ח ע"י המבקרים! קנס כספי יוטל על מאכילי בע"ח!! אסורה הכנסת בע"ח, כדורים, בימבות ללא מוט ואופניים למתחם החי פארק.

* בהתאם למזג האוויר
חדשות
גור למה חדש | 1.2.20
תצוגת הלמות

גור למה מתוק נולד בתצוגת הלמות. הגור, זכר, יפה...


החלה עונת ההמלטות | 1.2.20
פינת הליטוף

החלה עונת ההמלטות בפינת הליטוף. כבכל שנה החורף...


מחסה לניאלות | 1.2.20
תצוגת הסוואנה האפריקאית

הניאלות העדינות נמצאות בימים הגשומים והקרים מחוץ...


הדרכה פרטית | 1.2.20
חי פארק

רענן ולאה, אב ובתו, הגיעו לחי פארק מבני ברק...


דירה להשכיר | 1.2.20
תצוגות עופות המים ודרום אמריקה

בימים אלו דוגרים הברבורים השחורים בתצוגת עופות...


בית לבינטורונג | 1.2.20
תצוגת הבינטורונג

בית נבנה בימים אלו לבינטורנג. לחי פארק הגיעה...


החי פארק תורם לשמירת המגוון הביולוגי העולמי | 1.6.19
חי פארק

ארגון 360 SPECIES האוצר נתונים על בע"ח מ...


די למפות הנייר | 1.2.19
חי פארק

כצעד מהפכני הוחלט להפסיק את חלוקת מפות הנייר...


הדגמת בתי לינה וקינון | 1.11.18
בחורשה מול קופי העכביש

בתי קינון ולינה הותקנו בחורשה הצמודה לאורנגאוטנים...


תרומת שמיכות | 2019
תצוגות האורנגאוטן

 קופי האורנגאוטן ישמחו לקבל בתרומה...
נילס קוף הסאקי הגיע לחי פארק

מגרמניה לישראל: נילס, קוף הסאקי, מחכה לאהבה 

דייר חדש מגרמניה הגיע אל החי-פארק בקרית מוצקין בחודש שעבר. נילס, קוף סאקי לבן פנים בן ארבע שנים מתאקלם באיטיות בביתו החדש וזולל פירות וירקות. בקרוב הוא גם יזכה לאהבה בדמות נקבת סאקי שתגיע אליו מהונגריה. בטבע מצויים הקופים בסכנת הכחדה עקב ציד למטרות מאכל וכריתת יערות

ארז ארליכמן פורסם ב-ynet ,04.04.11 10:45 

עיניים גדולות חומות מציצות מבעד חלון הקטן בדלת הכניסה לתא הלינה של נילס, קוף סאקי לבן פנים, שהגיע בחודש שעבר אל החי-פארק בקרית מוצקין. 

נעה שינא, מטפלת בפינגווינים וקופים בחי-פארק פותחת את הדלת בזהירות ואנחנו נכנסים פנימה. נילס בוחן אותנו בסקרנות ושינא ניגשת אליו עם שוחד מלוח ופריך - בוטן גדול. היא מושיטה לו את הבוטן והוא לוקח אותו מכף ידה ומתחיל לפצח את דרכו פנימה בעזרת שיניים חדות. פירורי קליפת הבוטן מתפזרים על חלק מפרוות הפנים הלבנה שלו. 

"כאן בביתן הלינה, הוא מרגיש רגוע ובטוח", היא אומרת. נילס משקיף אלינו מהמדף הגבוה שהותקן עבורו. במדף התחתון, ניצב מגש עמוס בפירות וירקות. מזנון חופשי המתחדש שלוש פעמים ביום כדי להשביע את התיאבון הבריא שלו ושל שני הדיירים הנוספים בתצוגה. 

לפני מספר שבועות עזב נילס את משפחתו בגן החיות בגרמניה והגיע לישראל כדי להקים משפחה חדשה. "ההתאקלמות היא לא קלה ולוקח זמן עד שהוא יתרגל לסביבה החדשה", מסבירה שינא. 
נילס כבר הספיק להעלים את הבוטן מהעולם ומקבל חתיכת בננה עם קליפה, אותה הוא מצליח להסיר במיומנות עדינה. אנחנו עוזבים אותו לנפשו ונכנסים כדי לאתר כדי לאתר את צמד קופי המרמוסט לבני הפנים הזעירים, החולקים עם נילס את ביתם בחי פארק. 

שני הפושעים הקטנים מתרוצצים וקופצים בין העצים והחבלים הפזורים במקום. ברקע חולפים מבקרים ומנסים לאתר את הדיירים השעירים. נילס מסיים לאכול ומוציא את ראשו מהחלון. הוא מוודא שהסביבה פנויה ומזנק החוצה. 

טיפוס מהיר אל החבל ומשם הישר על קורות העץ הנושקות לגג המבנה. "הוא קוף עדין וביישן, הוא זריז מאוד וכל הזמן בודק את המתרחש סביבו", אומרת שינא ומצביעה על הדריכות של צמד המרמוסטים. החיים במשותף עם שני המרמוסטים הזעירים מציבים בפני החיות אתגר לא פשוט. כל אחד בודק את גבולות השני. לעתים זה מסתכם במרדף בן מספר דקות של השניים אחרי נילס או בהפרדת כוחות. "יש להם יתרון מספרי, אבל הוא גדול יותר וחזק. הם לומדים להכיר זה את זה ובקרוב הוא לא יהיה לבד כאן", היא מבשרת.

קופי הסאקי מצויים בעולם רק בדרום אמריקה. הם המבלים את מרבית מזמנם על העצים בטבע בגובה רב ונחשבים לקופים מעופפים תודות לזינוקים שלהם בין הענפים. הם זריזים מאוד וקשה לעקוב אחריהם בסביבת המחייה טבעית שלהם ביערות, מאחר שהם נוטים להתחבא בין סבך העצים כדי להסוות עצמם. בטבע הם מסוגלים להאריך חיים עד כ-15 שנה ובשבי עד כ-20 שנה, והם מבלים בדרך כלל את חייהם בזוגות. 

ההבדלים בין הזכר לנקבה בולטים מאוד. זכרי הסאקי מצויידים בפרווה שחורה וסמיכה, הפנים שלהם לבנות ואפם שחור. לעומתם, הנקבות בעלות פרווה בגוון אפור-חום. למרות שמצבו של סאקי לבן פנים יציב בטבע בעיקר באזורים מוגנים, עיקר הסכנה מרחפת על בני מינו עקב ציד בלתי חוקי למטרות מאכל ואף נעשה שימוש בזנבו של הסאקי שעובר הסבה למטאטא זעיר. כריתת יערות גדולה מאיימת על הישרדותם בטבע. 

נילס בסך הכל בן ארבע שנים, יזכה לזריקת עידוד בשבועות הקרובים. במסגרת תוכנית שידוכים עולמית לרביית מינים בסכנת הכחדה, בגן החיות יביאו בת זוג חדשה, הישר מגן חיות בהונגריה. המטפלים מקווים כי השניים יסתדרו זה עם זו ויקימו משפחה חדשה. "כשהיא תגיע, הביטחון העצמי שלו יעלה", מבטיחה שינא. "עד אז הוא יצטרך לחכות בסבלנות".